Opavské questy neboli hledačky

Opavské questy neboli hledačky

 

Pracovní list Křížem krážem staletími si můžete stáhnout zde. Hra není omezena věkem, ale je určena především dětem od 6 do 13 let.

Pracovní list Trojbarevný svět si můžete stáhnout zde. Tuto trasu doporučujeme především pro děti starší 13 let. K vyluštění tajenky je potřeba mít základní matematické znalosti a také chytrý telefon, nápovědy se totiž skrývají v uvedených QR kódech.

Pracovní list Co skrývají opavské parky si můžete stáhnout zde. Hra není omezena věkem, ale je určena především dětem od 6 let.

Víte, co je to Questing? 

Quest neboli hledačka je cesta, zábava i poučení. Hra je obdobou známé šipkované, na jejímž konci může čekat poklad. Účastníci se vydají na cestu, na které hledají indicie a orientační body, orientují se v mapě a luští tajenku. Hledačky jsou tvořeny místními lidmi či organizacemi pro radost a zábavu, pro potěšení jich samých i návštěvníků daného místa.
Questing vznikl jako nástroj pro rozvoj místní komunity, pro poznávání místního dědictví a pro rozvoj místně zakotveného učení ve školách. Zároveň přináší poznání a radost.
Questing využívá zábavných forem k přenosům informací a tím upevňuje vztah k místu jeho účastníků, vzdělává je a napomáhá smysluplně a aktivně trávit volný čas.

Jak vznikly první dvě questingové trasy pro Opavu?

S nápadem přišla před rokem Kateřina Skalíková. Na základě shody byl připraven projekt na zpracování dvou pilotních questingových her pro Opavu. Vznikly dva pracovní týmy, jeden pod vedením Turistického informačního centra Opava a druhý pod vedením Adama Šťastného ze spolku Za Opavu. Cílem projektu je zvýšit zájem veřejnosti a kultivovat její hodnoty ke kulturnímu, technickému a přírodnímu dědictví ve městě Opavě. Zážitkové hry formou questingu jsou zaměřeny na 1) poznávání významných míst v historickém jádru města – historickou a moderní architekturu, veřejný prostor, přírodní zajímavosti a 2) poznávání míst a událostí spojených s vědecko-technickým pokrokem města.
Partneři zapojení do projektu:
Za Opavu z.s., Statutární město Opava, Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže, Nadační fond Nabla.

„Co skrývají opavské parky?“ je název opavského questu, neboli hledačky, který si mohou občané Opavy i turisté nově vyzkoušet.  Tato hra určená jak dětem, tak dospělým, Vás provede prstencem městských parků od Janáčkových sadů po sady Dvořákovy.

Cílem hledačky, kterou během podzimu a zimy vytvořili koordinátoři EVVO opavských škol, je odhalit nejen známé osobnosti Opavska, ale také nejrůznější detaily a zajímavosti, kterých si při běžné procházce parky nevšimnete.

Sebou potřebujete jen tužku a náš pracovní list, který si můžete vytisknout, nebo vyzvednout v Turistickém informačním centru. Potom už jen zbývá vydat se na cestu, plnit úkoly, hledat indicie a najít poklad.

Kde a jak si můžete opavský questing zahrát?

Pracovní listy všech tras je možno vyzvednout v Turistickém informačním centru Opava, kde dostanete také další informace k pravidlům her. Pracovní listy si můžete také sami stáhnout a vytisknout (viz odkazy výše).