Fantaskní realismus v ilustracích Lumíra Čmerdy

Fantaskní realismus v ilustracích Lumíra Čmerdy

Památník Petra Bezruče, Ostrožná 35

 

 

Kněz a kazatel Církve československé husitské Lumír Čmerda (* 1930) se v umělecké sféře během svého života uplatnil především v oblasti tzv. monumentálních realizací pro architekturu. Jeho hlavní výtvarnou činností se od roku 1965 na 25 let stala práce na dřevěných reliéfech. V 90. letech se přeorientoval zejména na kresbu, v níž se plně vyhranil jeho osobitý styl, charakterizovaný Ludvíkem Vaculíkem jako Fantaskní realismus.

Čmerda vytvořil šestačtyřicet rozměrných realizací v architektuře (převážně dřevěné reliéfy, např. pro školy v Třinci, Rudné u Prahy, Jablunkově, Karviné a Praze, pro Vysokou školu báňskou v Ostravě, Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě, pro obřadní síně zámku v Přibyslavi a ve Vlašimi, pro Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a Ústav termomechaniky AV ČR. Ilustroval třiatřicet publikací.

Výstava představí originály autorových knižních ilustrací, mezi nimiž budou zastoupeny ilustrace k dílům patřícím do zlatého fondu české literatury (K. J. Erben: Kytice, Kosmas: Kronika Česká, B. Němcová: Slovenské pohádky a pověsti), ilustrace k písním Semaforu či ilustrace zpracovávající biblické náměty.

 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 16. května 2019 v 17 hodin

 

Pořadatel: Slezské zemské muzeum

Památník Petra Bezruče
Ostrožná 35
746 01 Opava
Telefon: +420 553 625 024
E-mail: ppb@szm.cz